Driftmeddelande
Tillbehör
Här hittar du våra tillbehör. Det ingår olika tillbehör i olika avfallsabonnemang.
Låda för mindre batterier och ljuskällor
Denna svarta låda med rött lock är ett tillbehör för dig som bor i villa, radhus eller fritidshus.
Lägg dina småbatterier eller mindre ljuskällor i lådan och häng den på något av kärlen när det är dags för tömning. Förvara lådan inomhus mellan tömningstillfällena.
Lådan underlättar insamling av småbatterier och lampor som är farligt avfall.
Behållare till mjukplast
Denna svarta lilla behållare är ett tillbehör för dig som bor i villa, radhus eller fritidshus.
Sätt en plastpåse i behållaren, exempelvis en begagnad brödpåse. Påsen fyller du med plastförpackningar av mindre slag. Stäng påsen innan du lägger den bland plastförpackningarna i sopkärlet.
När du samlar in småplast i en påse minskar risken att plast flyger iväg när du går till kärlet och när vi tömmer det.
Behållare till matavfallspåsar
Denna plastbehållare är ett tillbehör för alla hushåll.
Sätt en matavfallspåse i behållaren, en papperspåse som är godkänd för matavfall. Du kan fylla matavfallspåsen upp till den streckade linjen innan du lägger den bland matavfall i sopkärlet. Kom ihåg att stänga den ordentligt.
Tack vare behållarens konstruktion ventileras papperspåsen och håller sig torr lite längre.
Beställ tillbehör
Du som bor i villa, radhus eller fritidshus – beställ av oss
Du som bor i lägenhet – beställ av din fastighetsägare eller styrelse.
Du som äger flerbostadshus – kontakta oss. Fyll i dina kontaktuppgifter.
Du som har företag eller verksamhet – kontakta oss. Fyll i dina kontaktuppgifter.
Miljötratt
Alla hushåll kan hämta en egen tratt på sortergården.
Du som vill ha trattar till fler än ett hushåll får vända dig till en privat försäljare.
Skruva fast miljötratten på exempelvis en petflaska och häll i rinnande matfett (ej hett). Lämna gärna flaskan med fettet till Huskvarna eller Jönköping sortergård då de har en särskild insamlingsplats. Fettet kommer användas till att producera biogas. Du kan även lägga flaskan i restavfallet. Då kommer det användas till att producera fjärrvärme och el. Huvudsaken är att du samlar upp fettet. Häller du det i avloppet är risken för stopp väldigt stor.