Enkät

Vad tycker du om vår webbplats?

Länk till startsida
Driftmeddelande

Samlaren

Samlaren är ett insamlingsskåp som tar emot och hanterar enklare elektronik på ett säkert sätt. Här får du veta mer om Samlaren och var du hittar skåpen.

I Jönköpings kommun finns fem Samlare som är placerade vid livsmedelsbutiker där många människor passerar. Varje skåp har små fack (110 millimeter i diameter) där du sorterar lampor (led-, glöd- och lågenergilampor), lysrör, småbatterier och småelektronik som till exempel mobiler, eltandborstar och rakapparater

För dig som bor eller handlar nära en Samlare är det enkelt att lämna elavfall. Du behöver inte förvara avfallet hemma eftersom du kan ta med en förbrukad glödlampa, en trasig eltandborste eller ett uttjänt batteri när du ska handla eller passera butiken. Du har tillgång till Samlaren samma tider som butiken har öppet.

Här hittar du Samlaren

  • Stora Coop på Asecs
  • City Gross
  • Coop Atollen
  • Ica Maxi
  • Coop Konsum i Bankeryd

Här kan du också lämna småelektronik

Du är alltid välkommen att lämna farligt avfall på sortergården. Du kan också lämna elavfall i en butik som säljer elektronik.

Här kan du läsa mer om

Mer info

Vanliga frågor

Populär självservice

Tips

Mer information

Länk till startsida

June Avfall & Miljö AB bidrar till en renare och mer hållbar miljö genom att sköta sophämtning, slamtömning och driva sortergårdarna i Jönköpings, Habo och Mullsjö kommuner.