Driftmeddelande
Få rabatt för förpackningsavfallet
Har du flerbostadshus eller samfällighet med fastighetsnära insamling av förpackningar? Då kan du få rabatt av oss. Här får du veta vad som gäller och hur du ansöker.
Du som samlar in förpackningsavfall från hushåll i ditt flerbostadshus har möjlighet att få rabatt eftersom du ger de boende möjlighet att sortera:
- pappersförpackningar
- plastförpackningar
- metallförpackningar
- glasförpackningar
Så mycket kan du få i rabatt
Hur mycket rabatt du får beror på hur många hushåll det finns i ditt flerbostadshus och vilka förpackningar ni sorterar ut. Den är baserad på ersättningen vi får från Naturvårdsverket och är fri från moms.
Förpackningsmaterial | Årlig ersättning/hushåll |
---|---|
Papper | 92 kr |
Plast | 104 kr |
Glas | 35 kr |
Metall | 23 kr |
Förpackningsmaterial | Årlig ersättning/hushåll |
---|---|
Papper | 174 kr |
Plast | 174 kr |
Glas | 70 kr |
Metall | 47 kr |
Exempel:
Ett flerbostadshus i Jönköpings kommun med 10 hushåll som sorterar ut alla förpackningsslag i fastighetens miljörum.
Rabatt: 258 kr per år/hushåll (totalt 2 580 kr för 10 hushåll).
Gör så här om du vill få rabatt
Ansök – i tid. Din ansökan om rabatt utgår alltid från våra datum för inrapportering och den gäller tills vidare. Rabatten drar vi av från summan på din kommande faktura.
Rabatt från och med | Ansök senast |
---|---|
1 januari | 31 mars |
1 april | 30 juni |
1 juli | 30 september |
1 oktober | 31 december |